Ukulele


Základní informace

Ukulele, nebo také uke, je havajský hudební nástroj, který vypadá jako malá kytara. Obvykle má čtyři struny. Ukulele původem z 19. století jako havajská interpretace malé kytary se dostalo na ostrovy díky Portugalcům. Na počátku 20. století si ukulele získalo obrovskou popularitu ve Spojených státech amerických a odtud se pak rozšířilo po celém světě. 


Velikosti a ladění

Ukulele má čtyři různé velikosti: sopránové (dl. 53 cm), koncertní (dl. 57 cm), tenorové (dl. 66 cm) a barytonové (dl. 76 cm).

Existuje také extrémně malé ukulele sopranino a extrémně velké basové. Sopránové ukulele - na Havaji se mu říká „standardní“ - má nejmenší a zároveň originální velikost. Koncertní, které bylo vynalezeno ve 20. letech minulého století jako zvětšenina sopránového, je mírně větší a hlasitější, s hlubším tónem. Krátce poté bylo vytvořeno o mnoho větší tenorové ukulele, které je opět ještě hlasitější a má hlubší basový tón. Největší je barytonové ukulele, vytvořené ve 40. letech.

Standardní ladění pro sopránové ukulele, koncertní ukulele a tenorové ukulele je v C dur, g’c’e’a’ (pro kytaristy - jak kytara bez dvou strun s kapodastrem na 5. pražci). Barytonové ukulele je obvykle laděno do d g h e‘, které odpovídá ladění čtyřem nejvýše položeným strunám na kytaře. Další možností je ladění sopránových a koncertních ukulele v D dur, a’d’f#’h.


Výhody

Dá se na něj hrát jednoduše a lehce, je skladné a dobře přenosné (např. v autobusu SA pohodlně vejde do úložné schránky nad sedadlem). Je vhodné pro děti od 4 let i pro osoby s krátkými prsty. I čtyři prázné struny už jsou akordem a zní harmonicky.